Klucz do lepszego funkcjonowania w społeczeństwie - TUS

TUS czyli Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci i młodzieży

TUS czyli Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci i młodzieży

Trening umiejętności społecznych przeznaczony jest dla wszystkich dzieci, które mają trudności w kontakcie z rówieśnikami oraz odnajdywaniu się w grupie.

Jeśli maluch – a nawet nastolatek – nie potrafi odczytywać emocji innych, bywa zagubiony w codziennych sytuacjach i nie czuje się komfortowo wśród rówieśników, warto rozważyć zajęcia TUS. Nasze spotkania nie są adresowane wyłącznie dla dzieci ze spektrum autyzmu, ale również tych nadmiernie nieśmiałych, niepotrafiących regulować swoich emocji, z ADHD czy niedostosowaniem społecznym. Skupiamy się na tym, by zbudować pozytywne relacje z normami społecznymi oraz by w sposób bezpieczny nauczyć dzieci empatii. W końcu interakcje w naszym życiu są niezbędne. Zależy nam, by podopieczni rozumieli emocje swoje oraz innych osób, byli asertywni oraz samodzielni.

Podczas treningu umiejętności społecznych pracujemy nad rozwojem emocjonalno-społecznym, nasza seria kilkunastu spotkań skupia się na uproszczeniu podstawowych zachowań społecznych, tak by każdy mógł je przyswoić. Dobrze wiemy, że nie dla wszystkich pewne rzeczy są oczywiste i łatwe. Zajęcia odbywają się zawsze w grupie, co pomaga poprawić funkcjonowanie społeczne poprzez wspólną pracę. Gabinet jest idealnym miejscem na omówienie sytuacji ze szkoły lub domu i wspólne zastanowienie się nad adekwatną emocjonalną reakcją. Rozmawiamy, za pomocą scenek testujemy przykładowe odpowiedzi na zaczepki i szukamy rozwiązań. W końcu razem jest raźniej i weselej, prawda? Do tego musimy przyznać, że nasi podopieczni często uczą siebie nawzajem. Pouczają tych, co zachowują się nieodpowiednio i z chęcią pomogą, jeśli ktoś ma jakiś kłopot. Oczywiście, że jesteśmy z nich dumne.

Nasze wykwalifikowane trenerki uczą przestrzegania norm społecznych, od samych podstaw – mówienia dzień dobry, odpowiadania na pytania – po te bardziej trudne sprawy, jak reagować na dokuczanie, złość i kłopoty. Plan naszego programu zawsze jest dostosowany do wieku oraz potrzeb naszych grup, tak, by każda osoba mogła znaleźć to, czego potrzebuje.

Robimy wszystko, by u nas dzieci czuły się bezpiecznie i swobodnie, ponieważ wtedy mogą szczerze opowiedzieć nam o swoich problemach.

A wtedy my, dokładnie wiemy, jak działać, by im pomóc.